Wilkołaska cegielnia

Oczywistym jest stwierdzeniem, że Kraśnik i okolice słyną z wyrobu cegieł. Jednak o ile dziś jest to fakt znany, za jakiś czas może pozostać jedynie ciekawostką historyczną. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. cegły produkowało tu ponad sto cegielni, a dzisiaj czynnych pozostało tylko kilka. Przyczyną tego jest między innymi anachroniczność cegły jako materiału budowlanego. Coraz mniejszy popyt i wysokie koszty powoduje brak opłacalności produkcji.

Taki los spotkał wilkołaską cegielnię. Około roku 2020 po blisko 60 latach zakończyła działalność. Jest jeszcze w całkiem niezłym stanie i może doczeka lepszych dla siebie czasów. Tymczasem zwiedziłem ją ostatnio, czego efektem jest ta krótka historia i kilkanaście zdjęć.

Czytaj więcej: Wilkołaska cegielnia

Wilkołaz w czasach zarazy

Kiedy prawie 10 lat temu przeglądałem biblioteki cyfrowe w poszukiwaniu okruchów wilkołaskiej historii, naknąłem się na informacje o epidemii cholery w końcówce XIX wieku, która dotknęła między innymi naszą miejscowość.

Wtedy, w 2016 roku byłem zaskoczony tymi informacjami, w świadomości miałem w zasadzie tylko najczęściej przywoływane: pandemię hiszpanki i średniowieczną czarną śmierć. Dzisiaj, parę lat po covidzie epidemie i pandemie nie są czymś abstrakcyjnym, dotyczącym czasów sprzed współczesnej medycyny, łatwo tłumaczącym się niewiedzą i, nie ma co owijać w bawełnę, brakiem elementarnej higieny naszych przodków.

Czytaj więcej: Wilkołaz w czasach zarazy

W stronę wieczności - obrzędy pogrzebowe dawnego Wilkołaza

26 kwietnia 2025 przeżywaliśmy ostatnią drogę papieża Franciszka. Cały niemalże świat uczestniczył w tej uroczystości za pośrednictwem kamer. Ta podniosła uroczystość jest okazją aby pochylić się nad bolesnym momentem jakim jest odejście bliskiej osoby w historii naszej lokalnej społeczności.

Fotografia funeralna nie należy do tej najchętniej oglądanej i wykonywanej, co jest dość oczywiste. Jednak w chyba każdym rodzinnym archiwum znajdziemy wspólne ostatnie rodzinne zdjęcie ze zmarłym przodkiem leżącym w otwartej trumnie czy to w domu, czy na cmentarzu tuż przed złożeniem do grobu. W tym artykule prezentuję kilkanaście zdjęć z kolekcji Jana Żytka wykonanych w czasie uroczystości pogrzebowych. To trudny temat, ale też świadectwo szacunku i pokory wobec nieuchronności końca.

Czytaj więcej: W stronę wieczności - obrzędy pogrzebowe dawnego Wilkołaza

Chałupy Wilkołaza Drugiego, cz. 2

W ramach cyklu o wilkołaskich chałupach, wracamy do Wilkołaza Drugiego żeby przyjrzeć się kilku budynkom mieszkalnym i gospodarczym. Chałupy, które dziś przedstawiam mają podobną konstrukcję są typowymi dla naszej wsi budynkami wznoszonymi w pierwszych dekadach XX wieku.

Pierwszy dom znajduje się na początku tej części Wilkołaza. Z opisu z karty ewidencyjnej dowiadujemy się, między innymi:

Czytaj więcej: Chałupy Wilkołaza Drugiego, cz. 2

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej - pokaz lotniczy w Wilkołazie

W czasopiśmie Ster z lipca/sierpnia 1928, będącym organem Lubelskiego Komitetu Wojewódzkiego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (do 1927 r. Liga Obrony Powietrznej Państwa), znajdujemy notatkę o pokazie lotniczym w Wilkołazie. Impreza została zorganizowana 24 czerwca 1928 w dniu odpustu parafialnego.

Tego typu pokazy propagandowe (uwaga: słowo "propaganda" nie miało wówczas pejoratywnego charakteru, chodziło po prostu o popularyzację organizacji oraz lotnictwa wśród ludności cywilnej) odbywały się regularnie od 1927 roku w wielu miejscowościach lubelszczyzny. Nowość jaką było lotnictwo przyciągała do LOPP rzesze członków - była to wówczas jedna z najliczniejszych organizacji paramilitarnych w kraju.

Czytaj więcej: Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej - pokaz lotniczy w Wilkołazie

Podkategorie