Misje święte A.D. 1937
Zwyczajowo raz na dziesięć lat w parafiach odbywają się misje święte. Za każdym razem jest to ważne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności. Często są upamiętniane krzyżami misyjnymi stawianymi w pobliżu świątyni, kilka takich krzyży stało przy wilkołaskim kościele. Niestety z po wielu latach były w coraz gorszym stanie i obecnie tych najstarszych nie zobaczymy w obrębie murów. W czasie misji w jubileuszowym roku 2000 każda rodzina otrzymała krzyżyk wykonany z drewna pochodzącego z dawnych krzyży misyjnych. To piękny pomysł zachowania tych historycznych symboli ważnych dla wilkołaziaków wydarzeń.
W czasach międzywojennych misje miały miejsce w 1918, 1923 i 1937 roku. Te ostatnie są bardzo dobrze udokumentowane zarówno opisem jak i fotografiami.
W WiadomoÅ›ciach Diecezjalnych Lubelskich (R. 19, nr 4 (1937), s. 153) znajduje siÄ™ relacja z tych rekolekcji misyjnych. ByÅ‚y prowadzone przez ojców redemptorystów z ZamoÅ›cia: o. Marcina Nuckowskiego, o. Ryszarda Vettera i o. Józefa Hermana (wszyscy trzej na zdjÄ™ciu poniżej przy wejÅ›ciu na plebaniÄ™).Â
Zgromadzenie redemptorystów w Zamościu powstało jako odpowiedź na działalność coraz silniejszych organizacji komunistycznych, powstanie Polskiego Narodowego Kościoła Katolickego (odłam odrzucający postanowienia wszystkich soborów po Soborze Nicejskim II z 787, nieuznający między innymi kultu relikwii, odpustów, celibatu, od początku używający w liturgii języka polskiego co niewątpliwie wpływało na jego rosnąca popularność), oraz zaszłości z czasów zaboru rosyjskiego. Na zamojszczyźnie w chwili wybuchu I Wojny Światowej z kościołem katolickim utożsamiało się tylko 65% populacji.
Dziewięciodniowe misje rozpoczęły się 13 lutego 1937 roku. W tym czasie proboszczem był ks. Kazimierz Mańkowski (parafię objął rok wcześniej). Uroczystemu rozpoczęciu przewodniczył dziekan kraśnicki ks. prałat Józef Scipio del Campo, który wprowadził ojców misjonarzy do kościoła, a proboszcz powierzył im pieczę nad duszami parafii. Misje były bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Wilkołaza, co przełożyło się na wyjątkowe zaangażowanie i frekwencję. Czytamy w Wiadomościach Diecezjalnych:
Frekwencja na misjach była olbrzymia; codzień od godziny 6 rano aż do 9 wieczór ludu pełno, konfesjonały oblepione. Aby zdobyć sobie pewność wyspowiadania się niektórzy, już o godzinie 2-ej po północy przychodzili do kościoła.
By podoÅ‚ać zadaniu posÅ‚ugi tak wielkiej liczby wiernych, do pomocy przybyli księża z KraÅ›nika, Zakrzówka, KieÅ‚czewic, Bożej Woli, Dzierzkowic i KÅ‚odnicy. Na zdjÄ™ciach z wnÄ™trza koÅ›cioÅ‚a widzimy niewielkÄ… część wiernych, a pamiÄ™tajÄ…c nie tak odlegÅ‚e czasy można sobie wyobrazić Å›cisk w części koÅ›cioÅ‚a nieobjÄ™tej kadrem.Â
Ostatnim akcentem rekolekcji misyjnych 21 lutego byÅ‚o wzniesienie krzyża misyjnego. Krzyż zostaÅ‚ ufundowany przez gospodarzy: Banacha i Matacza. Niesamowite zdjÄ™cia z tego dnia pokazujÄ… tÅ‚umy wokół Å›wiÄ…tyni, a niektórzy ryzykownie stanÄ™li na parkanie żeby lepiej widzieć caÅ‚e wydarzenie. Szczególnego zaszczytu dostÄ…pili mężczyźni niosÄ…cy procesyjnie krzyż na miejsce jego postawienia. Nasz fotograf uwieczniÅ‚ sam moment wzniesienia krzyża za pomocÄ… dÅ‚ugich żerdzi. GÅ‚owa przy gÅ‚owie, nieprzebrane tÅ‚umy ludzi robiÄ… ogromne wrażenie. Na zdjÄ™ciu niesienia krzyża widzimy dach domu paÅ„stwa Janczarków i sÄ…siednich zabudowaÅ„, a na fotografii podniesienia krzyża w tle znajduje siÄ™ nasyp kolejowy oraz zabudowania i Å‚Ä…ki miÄ™dzy WilkoÅ‚azem II i III. Niestety nie znalazÅ‚em żadnego zdjÄ™cia, na którym dobrze widoczny jest ten krzyż, natomiast na jednym z poniżej widać trzy krzyże misyjne: dwa od strony BÅ‚oni i ledwo widoczny z lewej strony (wskazany strzaÅ‚kÄ…) ten z 1937 roku.Â
Jeśli ktoś ma u siebie fotografię tego krzyża, mam prośbę o podzielenie się nią.
Historia misji w Wilkołazie (za: www.parafiawilkolaz.pl 2017 r.):
- Marzec 1918r.
- 17 – 23 luty 1923r. Ojcowie Jezuici
- 13 – 21 luty 1937r. Ojcowie Redemptoryści
- 10 – 17 września 1950r. Księża Saletyni
- 1959 misjonarze z Krakowa
- Październik 1971 (maryjne) Ojcowie Cystersi z Wąchocka
- 11 – 18 czerwiec 2000r. Kapłani z Archidiecezji Lubelskiej (ks. Czesław Przech, ks. Roman Skowron)
- 16 – 23 czerwiec 2013r. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Kodnia (o. Józef Czernecki, o. Paweł Gomulak)